Mezi 3. až 5. rokem
V období mezi třetím a pátým rokem života dítěte by mělo být v ústech přítomno všech 20 dočasných zubů, kterým je potřeba věnovat maximální pozornost. Protože se už dítě značně osamostatňuje, mělo by se v tomto období začít učit čistit zuby samostatně (ještě dlouho ale bude potřebovat kontrolu s dočišťováním od dospělého).
Čištění zubů by mělo probíhat 2x denně, ráno a večer. Postupně přenecháváme dítě, aby si zuby zkoušelo čistit samo, instruujeme ke správné technice a ideálně jdeme příkladem - tzn. vezmeme si svůj kartáček a techniku ukazujeme, popisujeme. Stále ale dítě u čištění kontrolujeme a zoubky dočišťujeme. Pokud víme, že nás dítě nechá večer vyčistit pořádně, můžeme s vyšším věkem nechat ranní hygienu na něm. Jestliže ale dítě doma nespolupracuje, musí být Vaše každodenní hygiena dokonalejší. Jak pak takové dítě bude spolupracovat při kontrole u zubního lékaře?
K čištění používáme měkký dětský kartáček s malou hlavičkou tak, aby se dostal i k posledním zoubkům. O výběru kartáčku se dočtete v minulém článku. Dítě by už nemělo vlákna kousat nebo jakkoliv deformovat. Snažíme se dítě k čištění motivovat různými způsoby, nicméně je vhodné čištění věnovat plnou pozornost.
Dočišťování
Nějaká forma dočišťování zoubků od dospělého by měla probíhat do doby, kdy si je dítě umí dobře a všude vyčistit samo. Tato doba ovšem nastává až zhruba po 10. roce věku dítěte (u některého i do 12. roku).
K dočišťování je vhodný zejména jednosvazkový kartáček. Jeho malá hlavička se dobře dostane všude, kam potřebujeme a plak odstraní celkem rychle, čehož u dětí chceme dosáhnout. Je dobře akceptovatelný pro všechny strany. Čistíme se suchým kartáčkem, pasta je v tomto případě spíš na škodu, protože nutí dítě často polykat. S tím souvisí i pozice dítěte. Dočištění by mělo probíhat vleže, kdy na zuby dobře vidíme a dítě nám všude necestuje.
Zubní pasta
O zubních pastách vhodných pro děti je již sepsán samostatný článek. Dle nejnovějších výzkumů a doporučení, bychom v tomto věku měli používat zubní pasty s fluoridy (1000 ppm) 2x denně, v množství "zrnka rýže" nebo jí vlákna kartáčku pouze potřeme. Ideálně ji tedy dáme dítěti na předčištění nebo naopak na závěr.
Nácvik techniky čištění
Děti většinou učíme čištění zoubků dle Fonneho metody, tzn. kroužky po všech zubech z vnější i vnitřní strany.
Kontrola čištění
To, jak dobře zoubky zvládáte čistit si můžete i doma ověřit plak detektorovou tabletkou, kterou dítě rozkouše, jazykem obarví všechny zuby a vypláchne vodou. Barvivo zůstane pouze v místech, kde zoubek není dobře vyčištěný. Tyto pomůcky koupíte v lékárnách nebo na e-shopech. Detektor v podobě ústní vody nedoporučuji, protože plak na zubech dostatečně neobarví, zato budete mít zábavu s odmytím umyvadla (případně všeho dalšího, kam dítě doplivne).
Mezizubní čištění
Zoubky dítěte pozorně sledujeme a v době, kdy prořežou dva sousední zuby vedle sebe a přiléhají k sobě (je uzavřen mezizubní prostor), zařazujeme mezizubní pomůcky, zubní nit či mezizubní kartáček. Mezizubní prostor se totiž v tu chvíli stává skvěle přístupný pro bakterie a nedostupný pro vlákna klasického či jednosvazkového kartáčku.
!V mezizubním prostoru plak ulpívá vždy! Nejen, pokud máme pocit uvízlého zbytku jídla.
Zejména pokud nemáte zkušenosti s mezizubním čištěním u sebe, je vhodné navštívit zubního lékaře či se objednat na dentální hygienu, kde se všechny informace dozvíte a dostanete doporučení na vhodné pomůcky. Tato návštěva je ale vhodná pro všechny, protože čištění může mít náročné nejen na techniku a pomůcky, ale i na psychiku, jestli to, co děláte je správné. Maximálně se tak ujistíte, že všechno, co děláte, je správné. Většinou si ale odnášíte i nějakou novinku.
U dětí se v tomto věku zuby posouvají a v době okolo 5. roku se ideálně trochu rozestupují od sebe. Tím se vytvoří prostor na budoucí, větší, stálé zuby.
Návštěva zubní ordinace
Kromě pravidelných prohlídek u zubního lékaře, může dítě přijít i na dentální hygienu. Na návštěvu zubní ordinace je vhodné dítě připravit už doma (je vhodné to opakovat i před každou další návštěvou). Můžete použít ilustrační knížky, hrací sady a modelíny upravené pro hru na zubaře nebo klasické zubní zrcátko z lékárny či drogerie a trénovat prohlídku zubů na plyšácích i na sobě.
Pokud dítě spolupracuje, nechá si zoubky prohlédnout, jsme šťastní. Pokud ne, věnujeme pozornost péči rodičů o dětské zoubky, učíme zuby čistit, zodpovídáme otázky a trénujeme budoucí spolupráci.
Období vzdoru/rizika
V tomto věku dítě prochází vývojem, probíhá separace od rodičů, dítě se rádo v některých činnostech osamostatňuje. Tím může být i čištění zubů. Na rozdíl od např. chození dva dny v jednom oblečení se ale na zubech mohou nedostatky projevit rychle a změny jsou nevratné. Proto se snažte s dítětem navázat spolupráci, vysvětlit různými způsoby, že čištění zoubků je nutnost i přesto, že nás to nebaví (a koho to baví?). Vždy je totiž lepší chvilkové domácí trápení, než řešení komplikovaných následků v ordinaci zubního lékaře.
Stravování
Co se týče rizika vzniku zubního kazu ( v tomto období mluvíme o kazu časného dětství nebo také kazu ze zanedbání péče o dítě!), významnou roli hned vedle kvality čištění zubů jsou stravovací návyky.
Dítěti bychom měli k pití podávat pouze čistou vodu, to je základ. Jídelníček by pak měl být pestrý a tvořen základními surovinami (čerstvé ovoce, zelenina, neochucené mléčné výrobky, maso, přílohy).
Jakmile jednou dítě naučíme na sladké, bude ho vyžadovat, pravidelně a ve velkém množství. Tento stav ale není žádoucí ani z výživového, ani ze zubního hlediska, proto se mu, prosím vyhněte co nejdéle. Dítě vůbec o nic neochuzujete, pokud mu nekoupíte lízátko, karamelku, čokoládu nebo jinou "dětskou pochutinu".
O tomto tématu je vhodné se bavit i s ostatními rodinnými příslušníky, kteří často nějakou mlsku donesou na návštěvu nebo děti obdarovávají při různých událostech. Zkuste vymyslet i jinou alternativu, která uspokojí všechny účastníky.
Nesmíme opomenout ani zařízení, které děti v tomto věku navštěvují, dětské skupiny či mateřské školy, ve kterých dítě svačí a obědvá. Měli bychom se tedy zajímat, jaké nápoje jsou dětem dostupné v průběhu dne, i nastavení zařízení týkající se narozenin a jiných událostí, při kterých dítě přijde do kontaktu s různými mlskami.
Tvorba návyků
Všemi výše popsanými procesy, se z úst snažíme odstranit plak obsahující bakterie, který začíná být rizikem již po 24 hodinách od počátku tvorby (tedy pokud ho na nějakém místě ponecháme, vrstva se zvětšuje a proces pokračuje), ale také vytváříme návyky, které si dítě odnese do dospělého věku a pravděpodobně v nich bude i nadále pokračovat. Dáváme tak základ (nejen) ústní hygieny na dlouhá léta a zároveň budujeme vztah dítěte k zdravotnímu personálu. Pokud se dostaneme na první zubní návštěvu ve chvíli bolesti zubu a nutného opravení, zvyšujeme pravděpodobnost, že dítě bude příště spolupracovat mnohem hůř, než když se pravidelně vidíme na kontrolách a zoubky se pouze prohlíží nebo čistí.
Předčasné ztráty zubů
Jestliže v této době podceníme péči o dočasné zoubky, může to ovlivnit prořezávání dalších, i stálých zubů.
Infekce z hlubokého zubního kazu může přejít kořenovým systémem až k zárodku stálého zubu, který tím tak může poškodit.
Předčasná ztráta zubu z důvodu jinak neléčitelného zubního kazu pak může znamenat posun dočasných zoubků a zmenšení prostoru pro stálý chrup a nedostatečný vývoj čelistních kostí. Následkem toho se pak zuby do úst neprořezávají ve správném pořadí či směru a je zapotřebí složitých ortodontickým posunů zubů na své původní místo, pokud je to ještě možné a chyba je zachycena včas.
Komentáře
Okomentovat