Přeskočit na hlavní obsah

Příkrmy s ohledem na vývoj zubů

Co je vlastně příkrm?

Příkrmem se myslí postupný přechod miminka od mateřského mléka či náhradní kojenecké výživy na běžnou stravu. To znamená, že dítě zpočátku pouze ochutnává nové chuťové vjemy, konzistence a my případně zjišťujeme, co mu chutná či zda nereaguje alergickou reakcí na určitou potravinu. (To, jestli dítěti daná potravina chutná nebo nikoliv poznáme až po cca 12.! nabídnutí.) Dítě je tedy i po zavádění příkrmů stále plnohodnotně kojeno/podává se mu náhradní kojenecká výživa odpovídající věku.

Zavádění příkrmů

Jako první by se měla zavádět sezónní zelenina, místní ovoce, následně mléčné výrobky, libová masa a obiloviny. Doporučuje se zkoušení potravin v tzv. imunologických oknech, kdy má tělo miminka sníženou imunitní reakci, ovšem v dnešní době se velmi spekuluje o tom, kdy ta okna jsou :). Pro případný rozvoj alergie je pak potřeba zkoušet vždy jen jednu novou surovinu za týden, aby bylo zřejmé, na co tělo reaguje.

Jídlo nenutíme, ale stále nabízíme, aby dítě mělo možnost si vzít a "otestovat ho". V tom může být výhodné nabízení celých kousků potraviny, kdy si dítě vybere, co si vezme a na co má chuť. V připravených zeleninových/masozeleninových kaších apod. jsou naopak lépe schované některé složky, které by dítě samostatně nesnědlo, ale v takto "zředěné" formě si lépe zvykne na jejich chuť.

Obecně se v této fázi dítě seznamuje s jídlem a zároveň si vytváří výživové návyky, ze kterých bude těžit celý život, a ke kterým se bude vždy vracet. Proto je vhodné mít vhodně nastavené stravovací návyky ještě před otěhotněním, případně se to s miminkem snažit nasměrovat o něco lepší cestou. Základem by měli být čerstvé suroviny, příprava jídel doma ideálně na páře (z počátku třeba i přesnídávky, jejichž složení je velmi pečlivě sledováno) a pitný režim doplněný obyčejnou vodou (či kojeneckou dle věku).

Potraviny, které by se v jídelníčku dítěte do prvního roku života neměly vyskytovat vůbec jsou med (!z důvodu možného znečištění bakterií Clostridium botulinum vyvolávající tzv. botulismus, se kterou si miminko ještě narozdíl od starších neumí poradit), potraviny s přidaným cukrem (vyjma doma pečených bábovek apod) a přidaná sůl (na jejichž chuť vzniká rychlá závislost a potřeba navyšování množství pro stejný chuťový zážitek). A cukr je právě to, co  nám vadí i v oblasti ústního zdraví.

Doporučení, jakým způsobem zavádět příkrmy najdete na webu Společnosti pro výživu.

Přidané cukry

V jídelníčku by se přidaný cukr měl obecně vyskytovat málo, u malých dětí ideálně vůbec (glukózo-fruktózový sirup je na tom ještě hůř). Čím později ho tedy do stravovacích návyků zařadíme, tím lépe pro všechny strany. Dítě si totiž nezvyká, že by jídlo bylo "jen sladké nebo slané", ale učí se rozeznávat různé chutě i jejich intenzitu.

Množství a četnost přijímaných cukrů kromě toho významně ovlivňuje tvorbu, vyzrávání a lepkavost tvořícího se zubního plaku a zrychluje růst nežádoucích mikroorganismů. S jeho vyšší a častější konzumací se tedy zvyšuje riziko vzniku zubního kazu.

Nejobávanější složkou dětské výživy jsou doslazované čaje, šťávy a džusíky, nebo i oblíbené kukuřičné křupky. Slazení je nežádoucí v jakékoliv formě, tedy i nahrazení cukru glukózo-fruktózovým sirupem, stévií, agáve, medem a jinými ochucovadly. Neznamená to ale, že dítě tyto potraviny a nápoje nesmí nikdy ochutnat (což ani není reálné), jen by jejich konzumace měla být výjimečná a spojená s dobrou ústní hygienou. Vyšší konzumace sladkých nápojů a jiných laskomin pak zvyšuje pravděpodobnost vzniku zubního kazu i přes kvalitní ústní péči, o to hůř když ani čištění není 100% (a co si budem, to není téměř nikdy...).

"Nekariogenní sladidla"

Jediná dvě sladidla, která jsou zatím objevena jako ta, která nepodporují vznik zubního kazu jsou erytritol a xylitol. Mají ale ve zvýšeném množství laxativní účinek, tzn. budete běhat na záchod. Nedoporučují se ani do pečení kvůli odlišným technologickým vlastnostem a také chutnají oproti klasickému cukru jinak, jsou nahořklé. Můžete je najít nejčastěji ve žvýkačkách nebo i v některých laskominách.

ECC

Pokud je zubní kaz přítomný u dítěte do 5 let! je diagnostikován jako kaz časného dětství (ECC) a nejen, že je oprava kazu v tomto věku většinou náročná na dobrou spolupráci dítěte i rodiče (obzvlášť pokud je dítě poprvé u zubního lékaře), ale kaz se může snáz šířit i na okolní zoubky, případně i zuby stálé (protože jsou uloženy pod dočasných zubem, kudy se šíří infekce).

Jako těžká je pak označení přítomného kazu/ů u dítěte do 3 let, který svědčí o špatném nastavení stravovacích návyků, špatné zubní péči či kombinaci dalších faktorů, které je potřeba co nejdříve řešit, aby se kazy nerozšiřovaly.

Nejčastěji jsou postiženy horní střední řezáky a stoličky. Mezi hlavními riziky je uváděna výživa, přítomnost bakterií (úroveň ústní hygieny) a imunitní odpověď jedince.

Zubní kaz, kojení a příkrmy

Z většiny výzkumů vyplývá, že kojení nezvyšuje riziko vzniku zubního kazu, POKUD jsou dodržována zásady správné výživy (v souvislosti se vznikem zubního kazu převážně omezení jednoduchých cukrů ve stravě a v nápojích) a zároveň jsou zuby dostatečně a pravidelně čištěny od zubního plaku. Pokud je zubní kaz i přesto přítomný, je na zvážení zubního lékaře či pediatra doporučení omezení kojení či jeho přerušení, ale to až zejména po 1. až 2. roce života dítěte. [1,2]

V souvislosti s rizikem vzniku zubního kazu by tak měl být brán zřetel především na zavádění příkrmů (vyvážených jídel nikoliv sladkostí), pitný režim (obyčejnou/kojeneckou vodu) a dostatečnou ústní hygienu (čištění manuálním kartáčkem). S těmito zásadami by nemělo vadit ani noční kojení.


Zdroje:

[1] https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-stomatologie/2018-3-17/vztah-mezi-kojenim-a-vyskytem-zavazneho-kazu-raneho-detstvi-106398

[2] Branger B, Camelot F, Droz D, Houbiers B, Marchalot A, Bruel H, Laczny E, Clement C. Breastfeeding and early childhood caries. Review of the literature, recommendations, and prevention. Arch Pediatr. 2019 Nov;26(8):497-503. doi: 10.1016/j.arcped.2019.10.004. Epub 2019 Nov 1. Erratum in: Arch Pediatr. 2020 Apr;27(3):172. PMID: 31685411.

https://www.prolekare.cz/casopisy/ceska-stomatologie/2018-3-17/vztah-mezi-kojenim-a-vyskytem-zavazneho-kazu-raneho-detstvi-106398

Alazmah A. Early Childhood Caries: A Review. J Contemp Dent Pract. 2017 Aug 1;18(8):732-737. doi: 10.5005/jp-journals-10024-2116. PMID: 28816199.

Kirthiga M, Murugan M, Saikia A, Kirubakaran R. Risk Factors for Early Childhood Caries: A Systematic Review and Meta-Analysis of Case Control and Cohort Studies. Pediatr Dent. 2019 Mar 15;41(2):95-112. PMID: 30992106; PMCID: PMC7100045.

https://www.vyzivaspol.cz/kojeni-a-prikrm-prikrm-domaci-nebo-kupovany/

https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_1

https://www.vyzivaspol.cz/jak-spravne-prikrmovat-kojence/

Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou případech se zuby čistí jednotlivě a

Pigmentace u dospělých a u dětí

Barva zubu nebo pigmentace? Tyto dva pojmy mohou být zaměňovány, ale protože každý z problémů má jinou příčinu, mají také jiné možnosti řešení. Barvu zubu udává složení skloviny a především zuboviny, dál hladkost povrchu a tloušťka skloviny, která překrývá žlutější vrstvu zuboviny. Např. dětské zuby obsahují hodně vody, a tak většinou vídáme zářivé, bílé zoubky. U stálých zubů už tolik vody není, a navíc s věkem vody ubývá a zuby „žloutnou“. Tyto faktory jsou vrozené a běžně neměnné. Barvu zubu pak můžeme upravovat pouze působením na jeho strukturu (profesionálním bělením). Což žádné pasty, ani lampičky nezajistí. Ale o tom jindy. Jako pigmentace označujeme vše, co se na zubech usadí z vnějšího prostředí a má tmavou barvu. Mohou to být potraviny přirozeně barevné (červená řepa, lesní borůvky…), nápoje (typicky červené víno a černá káva, ale také zelený a černý čaj) a hlavně cigarety. Jejich vliv na tvorbu pigmentací ovšem závisí na frekvenci příjmu (pokud sníme řepu 1x za 14 dnů, p

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrostlých