Přibližně 0,5 - 3 roky
Okolo půl roku dítěte můžete očekávat prořezání prvního zoubku (někdy prořezávají i dva zároveň), a to dolních středních řezáků. Slinění, vyšší teplota či vkládání hraček do úst může být příznakem začátku prořezávání, ale nemusí být přítomno vůbec nebo se nemusí pojit s prořezáváním zubů. [1] Prořezávání trvá většinou do 30. měsíce života dítěte (2,5 roku). Rychlost se může lišit u holek a kluků a závisí i na genetice, tedy jak rychle rostly zuby rodičům.
Pořadí prořezávání
Zuby prořezávají v poměrně pevně stanoveném pořadí: spodní střední řezáky, horní střední řezáky, horní postranní řezáky a dolní postranní řezáky. Tato fáze by měla trvat do prvních narozenin. První dolní a horní stoličky a následně horní a dolní špičáky prořezávají do druhého roka a prořezání ukončují druhé stoličky. V ústech se pak nachází krásných 20 zoubků, o které je potřeba se správně starat.
Prořezávání zubů by mělo probíhat vždy oboustranně (vlevo i vpravo) v podobném časovém intervalu. Pokud se na prořezání protějšího zubu čeká více než 3 měsíce, je vhodná návštěva zubního lékaře
s posouzením, zda je zoubek pouze pomalejší, něco mu brání v proříznutí do úst nebo jestli je vůbec zub založený.
Fáze růstu zubů
S prvním zubem začínáme čistit!
Jakmile první zoubek zacinká na kovovou lžičku (tak můžete testovat, jestli je už zub prořezaný z dásně), bereme do ruky klasický dětský kartáček a začínáme učit rutinu čištění zubů 2x denně. Z počátku to zabere pár vteřin, postupně by se měl čas prodlužovat s počtem zubů. V průběhu prvních pár měsíců či let se můžeme potkat s odporem dítěte, které si zuby nechce nechat vyčistit. Upřímně - kdo chce? Dítěti bychom se měli snažit vysvětlit, proč jsou zoubky potřeba čistit, nicméně vždy je nutné zoubky vyčistit - a to i přes kladený odpor. Vždy je totiž lepší trocha domácího "trápení" než řešení rozsáhlých kazů u zubního lékaře, u kterého spolupráce dítěte pravděpodobně nebude lepší než doma.
Vždy při čištění kontrolujte, jestli nevyrostl nový zub. Může to být jedna ze stoliček (i horní), která prořeže a když si ji nevšimnete, začne se na ní tvořit plak a začne se zkazit. Můžete učit i dítě, které "číhá" až nějaký zoubek vyleze.
Tipy na čištění dětských zubů
- Spojit čištění s jinou aktivitou, které dítě věnuje větší pozornost. Ne vždy je nutné čistit v koupelně a ne vždy je nutné nechávat čištění až jako poslední věc před spaním. Zkuste najít čas, kdy to třeba dítě zvládne lépe.
- Nečistit hned od začátku se zubní pastou. Žádné dítě pastu dobrovolně nevyplivne, natož to ležící, ale všechnu spolyká. Protože je dobrá. A chce přidat. První tedy zuby vyčistěte suchým kartáčkem (líp tam i uvidíte a dítě nebude muset pořád polykat). A až na závěr vlákna kartáčku lehce potřete pastou, za odměnu, že to dítě zvládlo.
- Používat dva kartáčky. Jeden, se kterým si dítě dělá, "co chce", kouše... a druhý pro čištění rodičem. Nebudete tak nuceni neustále kupovat nový kartáček nebo čistit tím roztřepeným už po dvou dnech, který stejně nic nevyčistí.
- JÍT PŘÍKLADEM. Pokud dítě neuvidí, že si čistíte zuby vy, proč by si mělo samo čistit? Můžete to zkusit i tak, že dítě dočistí zuby vám a vy zase jemu.
- Pro lepší přehled si položte dítě hlavou do klína. V případě neklidu ho v této poloze i můžete poměrně dobře udržet a do pusy vidíte nejlíp.
- Nechte dítě polykat. Není účelem vyčistit vše na jeden zátah a rádi si během čištění na chvilku odpočinete, asi stejně jako vy když odplivnete pastu do umyvadla a na chvilku zavřete pusu.
- Design kartáčku. I barevnost nebo obrázek na kartáčku může dítě motivovat k lepší spolupráci. Proto může pomoct, když půjdete do obchodu společně a vybere si takový kartáček, jaký se mu bude líbit (např. z pár možností, které předvyberete vy tak, aby splňoval požadavky na vhodný kartáček).
- Typ kartáčku. Pro některé děti může být i malý dětský kartáček do pusy moc. Proto můžete vyzkoušet jednosvazkový kartáček na dočišťování, který se hodí hlavně na vnitřní strany zubů (ano, ani na ty při dočišťování nezapomínáme) a na zadní zuby - stoličky.
Jak vypadá vhodný kartáček pro děti?
- Malá hlavička
- Jemná vlákna (ne ale moc měkká, kterým trvá delší dobu než zub vyčistí - takovou dobu zase nevydrží dítě u čištění)
- Např. Curaprox baby, TePe mini, Spolar dětský, Curasept Biosmalto baby a podobné, můžete zvolit i kartáčky se clonou proti zasunutí kartáčku do krku (např. Mam baby's brush)
- Široká rukojeť je vhodná pro děti, které si už zuby začínají čistit sami
- Prsťáčky
- Kousátka
- Kartáčky s gumovými hroty
Zubní pasta
Jak vybrat zubní pastu se můžete dočíst v jednom ze starších článků.
Co ulevuje od bolesti?
Pokud máte pocit, že je prořezávání pro vaše dítě nepříjemné, můžete vyzkoušet několik možností pro úlevu nateklým dásním.
Silikonová kousátka jsou dobře omyvatelná a dítě si s nimi může masírovat dásně. Můžete využít i "kartáčky" s gumovými výběžky, ten by měl mít zarážku, aby si dítě nemohlo v nestřeženém okamžiku kartáček nacpat až do krku.
Klasická kousátka naplněná tekutinou mohou pomoct po vychlazení (v lednici), kdy dásním uleví při kousání i chlazením.
Na trhu je také nespočet gelů, které mohou být aplikovány na dásně opět pro úlevu od bolesti. Reakce dítěte je ale různorodá a nemusí všem vyhovovat. Měla by být kontrolovaná dávka, kterou dítěti denně dáte vzhledem k tomu, že je vysoká pravděpodobnost, že všechno spolkne. Vyhněte se přípravkům s anestetiky, které sice u malé části populace, ale přece, mohou vyvolat alergickou reakci projevující se ještě větším otokem, svěděním, zarudnutím či tvorbou puchýřků.
V závislosti na víře rodičů je možné nastudovat problematiku homeopatik, jantarových korálků nebo jiných alternativních pomůcek.
Výplachy ústní vodou ani bylinné čaje nejsou u takto malých dětí obecně doporučovány.
Kdy navštívit zubního lékaře?
Ideálně v době prořezávání prvních zubů (do jednoho roku života dítěte). Zpočátku nejde jen o kontrolu zubů, ale i způsobu prořezávání, ale i potřeba naučit dítě, že se k zubnímu lékaři chodí. Lékař pak pouze kontroluje zoubky a úroveň ústní hygieny, instruuje rodiče k čištění, případně zodpovídá další otázky a bez dalšího zásahu v klidu odcházíte. Pokud se dítě se zubním lékařem setká až ve chvíli, kdy ho zub bolí a je potřeba nepříjemné ošetření, dítě získává strach už ze samotné návštěvy zubní ordinace. Nedejbože, když se dítě straší způsobem: "Když budeš zlobit, pan doktor ti ten zub vytrhne...".
Pokud žádný zub do jednoho roka života dítěte neprořeže, je opět potřeba navštívit zubaře, který zhodnotí, zda je růst zubů pouze pomalejší nebo se vyskytl jiný problém.
Zdroje:
1. MASSIGNAN, Carla, Mariane CARDOSO, André Luís PORPORATTI, Secil AYDINOZ, Graziela De Luca CANTO, Luis Andre Mendonça MEZZOMO a Michele BOLAN. Signs and Symptoms of Primary Tooth Eruption: A Meta-analysis. Pediatrics [online]. 2016, 137(3) [cit. 2022-08-30]. ISSN 0031-4005. doi: 10.1542/peds.2015-3501
Komentáře
Okomentovat