Vliv sání na vývoj ústní dutiny
Jedním z první reflexů, které dítě využívá po porodu je sací reflex.
Kojením se miminko vyživuje a zároveň stimuluje vývoj čelistí a okolních svalů. Při kojení je miminko nuceno zapojit zhruba 22 svalů, aby z prsu získalo mateřské mléko. Tím tak dochází k stimulaci svalů a následnému růstu a formaci kostí v oblasti ústní dutiny.
Pro začátek i udržení kojení je důležité včasné a správné přisátí miminka k prsu, se kterou by měly pomoct sestřičky/porodní asistentky hned po porodu a na oddělení šestinedělí nebo soukromá laktační poradkyně (porodní asistentka) v domácím prostředí.
Dudlíky
Techniku kojení může narušit nabízení dudlíku, u kterého je odlišný způsob dumlání. V případě upuštění od kojení z jakéhokoliv důvodu a podávání náhradní kojenecké výživy z lahvičky by měla být volena vždy savička s co nejpodobnějším tvarem bradavce, u které musí dítě vynaložit určité úsilí pro získání mléka (aby z lahvičky mléko volně neodkapávalo). Za vhodnější způsob podání náhradní výživy je považováno krmení lžičkou, hadičkou nebo z hrníčku, zejména, pokud se stále uvažuje o budoucím kojení z prsu. [1]
Obecně by měl být dudlík až jako poslední varianta pro uklidnění nebo by měl být podáván jen ve výjimečných situacích a brzy odložen. Dumlání (dudlíku, palce, hračky...) zejména ve vyšším věku (po 1. roce) negativně ovlivňuje právě vývoj čelistí a postavení prořezaných !i ještě neprořezaných! zubů. Výsledkem pak bývá neschopnost dokousnutí zubů horní a dolní čelisti (tzv. otevřený skus, na obrázku dole) a vyklonění řezáků. Takový stav je pak řešen nejen odbouráním daného zlozvyku, ale je třeba i složitá a dlouhodobá ortodontická léčba.
Kojení a jeho vliv na celkové zdraví
Kojené děti mají nižší riziko akutního zánětu středního ucha, gastroenteritidy a průjmů, infekcí dýchacích cest, astma, syndromu náhlého úmrtí, obezity. [2]
Složení mateřského mléka ovlivňující ústní dutinu
Mateřské mléko obsahuje kromě hlavních živin také vyvážený poměr všech ostatních složek, které miminko potřebuje. Do mléka se také dostávají imunitní buňky, vytvořené protilátky, které jsou součástí imunitního systému matky a následně i miminka. Složení mléka se proměňuje v závislosti na věku miminka, délce a četnosti kojení, aktuálním potřebám miminka nebo i počasí (např. v parném létě je potřeba spíše hydratace). Do mléka se dostanou všechny potřebné živiny, i přesto, že jich má matka sama pro sebe nedostatek (až na extrémy), proto je potřeba pestrá a dostatečná výživa v období kojení, pro vlastní zásobení. Jediným potřebným doplňkem ke kojení je vitamin K (nejčastěji se podává v jedné dávce druhý den po porodu) a vitamin D po dobu alespoň prvního roku života (ideálně trvale především v zimních měsících).
I přes to, že mateřské mléko obsahuje některé jednoduché sacharidy (cukry) a dříve bylo považováno za kariogenní (příčina, kvůli které vzniká zubní kaz), v dnešní době víme, že obsahuje i ochranné látky, které naopak tvorbu zubního kazu tlumí a celkový efekt na zubní tkáně je neutrální. Navíc předpokladem pro vznik zubního kazu je přítomnost zubu v ústech miminka, tedy do té doby o žádné souvislosti se zubním kazem nemůže být řeč.
Mikrobiální osídlení ústní dutiny miminka
Po porodu se v ústech miminka začínají shromažďovat mikroorganismy různého druhu. Jejich (ne)rovnováhu a tím i případné přemnožení některých bakterií či kvasinek může ovlivňovat to, co do úst novorozence-miminka přijde, kromě mléka. Nejedná se o špínu, když miminko ocucává okolní hračky, ale spíše o přenos z člověka-rodinného příslušníka, který má v ústech zubní kaz či zánět dásní a kontaktem své bakterie přenese na miminko. Proto není vhodné olíznout dudlík, lžičku nebo pusikovat přímo na ústa miminka.
Podpora kojení
Dle WHO (Světová zdravotnická organizace) je kojení jeden z nejefektivnějších způsobů pro zajištění dostatečného přísunu potřebné energie a živin v prvních měsících života dítěte. Uvádí také, že kojené děti vykazují vyšší inteligenci, mají menší náchylnost k nadváze a obezitě a menší riziko rozvoje diabetu. U žen, které kojí, se pak snižuje riziko vzniku rakoviny prsu a vaječníku.
Doporučení WHO a UNICEF je výlučné kojení dítěte od prvních hodin života do 6 měsíců věku. Kojení by mělo být na požádání, tedy jak často a jak moc dítě potřebuje. Vhodné příkrmy by měly být postupně zaváděny po ukončeném 6. měsíci života dítěte a kojení by mělo pokračovat alespoň do dvou let. [3]
Zdroj obrázku: https://www.vyzivaspol.cz/vyhody-kojeni-a-strava-kojici-matky/
Aneb, když to nejde...
Kojení bývá přerušeno na základě zjištění intolerance miminka na některou z přirozeně se vyskytujících složek v mateřském mléce, pokud má matka infekční onemocnění, která by mohla být přenesena na miminko, u závislostí na drogách nebo při užívání některých léků.
Zároveň se náhradní kojenecká výživa zavádí u miminek, které maminky kojit fyzicky nemůžou či nechtějí.
Výživové formule
Pro náhradní kojeneckou výživu platí přísná pravidla, jejich složení je kontrolováno a regulována je i reklama, která například nesmí vzbuzovat pocit, že by umělá výživa byla lepší než kojení. Důraz by měl být dál kladen i na správné skladování a přípravu v domácích podmínkách. Vždy se řiďte návodem od výrobce.
Pro podání výživy by mělo být použito vhodné nádobí (vizte výše), opět hygienicky udržováno (řádně umyté, dosušené, očištěná savička). S vyšším věkem by mělo být od dudlíkových lahví upouštěno a pití nabízeno z hrnečku a strava lžičkou. [4]
Z různých studií zatím není zřejmé, zda má náhradní kojenecká výživa odlišný vliv např. na vznik zubního kazu. Pokud se někdy potvrdí, bude pravděpodobně ale oproti ostatním známějším vlivům (složení příkrmů a hygienické návyky) nepatrný.
Tip
Celé problematice se věnuje webová stránka o kojení spravovaná odborníky, kde najdete třeba i odkaz na laktační poradenství.
Zdroje:
[1] http://www.kojeni.cz/wp-content/uploads/2022/10/09-IN22-071_KOJENI_CZ_brozura_A5_FINAL.pdf
[2[ Salone LR, Vann WF Jr, Dee DL. Breastfeeding: an overview of oral and general health benefits. J Am Dent Assoc. 2013 Feb;144(2):143-51. doi: 10.14219/jada.archive.2013.0093. PMID: 23372130.
[3] https://www.who.int/health-topics/breastfeeding#tab=tab_1
[4] http://www.kojeni.cz/novinky/vliv-kojeni-na-oralni-zdravi-a-zuby/
Komentáře
Okomentovat