Přeskočit na hlavní obsah

Od narození po první zub

Péče o ústní dutinu do prořezání prvního zoubku

Porod je náročný nejen pro maminku, ale i pro miminko. V jeho důsledku jsou omezovány v tu dobu nedůležité děje v organismu dítěte, aby veškerá energie směřovala k samotnému porodu. Na zubu se toto období projevuje jako tzv. neonatální linie ve sklovině i v zubovině, které vznikají kvůli snížení mineralizace zubní tkáně. Linie pak obsahuje méně minerálních látek. Je ale tak tenká, že na odolnost celého zubu téměř nemá vliv. Proto, že v období porodu mineralizují pouze dočasné zuby a první stálé stoličky, můžeme je (pod mikroskopem) pozorovat pouze na nich.

[1]

Dokud je miminko v bříšku, je celý organismus sterilní, tzn. bez bakterií (pokud vše probíhá tak, jak má). K mikrobiálnímu osídlení dochází až průchodem přes porodní cesty. Jsou to ale bakterie, které chceme a potřebujeme. Dokonce se u porodu císařským řezem mohou vytřít ústa miminka vaginální mikroflórou. Tyto bakterie totiž omezují růst patogenních mikroorganismů (ty, které ve zvýšeném množství způsobují onemocnění). Mikrobiální osídlení ústní dutiny, ale i celého trávicího systému se pak mění díky příjmu mateřského mléka (dnes i výživových náhrad) a přechodem na klasickou stravu.

K poměrně výrazné změně dochází při prořezání prvního zubu do úst.

Tvorba zubů

Tvorba a mineralizace především stálých zubů probíhá i po narození. K správnému vývoji je zapotřebí dostatečné množství přijímaných živin ze stravy (mateřského mléka). Komplexní a dostatečná výživa matky, která kojí má ale význam na zdraví samotné maminky. Naše tělo je totiž nastavené tak, že upřednostňuje využití potřebných látek pro miminko.

Péče o ústa novorozence

Dočasné zuby začínají prořezávat okolo 6. měsíce. Tady mají určitou roli geny - pokud vám zuby začaly růst dříve nebo později, je pravděpodobné, že to tak můžete čekat i u vašeho miminka. Pokud se zuby objeví výrazně dříve, je potřeba kontaktovat zubního lékaře. Opravdu se může jednat o dočasné zoubky, mohou to být ale také zuby nadpočetné. V obou případech je potřeba individuální kontrola.

Do doby prořezání je péče o ústní dutinu jednoduchá. Není potřeba žádný kartáček, ani plena na vytírání úst nebo zubní pasta.

Kartáčky s gumovými výstupky, chladivá kousátka nebo gely s chladivým efektem je možné využít pro úlevu, pokud dásně "otečou" při tlaku prořezávaných zubů chcete dítěti ulevit.

Zubní péče v porodnici

Součástí tašky, kterou připravujete do nemocnice by měly být i pomůcky ústní hygieny. Co využijete?

Klasický zubní kartáček. Po porodu můžete být citlivější na vibrace kartáčku, proto může být příjemnější volba kartáček manuální. Můžete ho mít i na stolku u postele a zuby si vyčistit bez pasty, v pohodlí postele, bez nutnosti zvedání se do koupelny.

Mezizubní pomůcky. Nevynechávejte ani mezizubní čištění, které ale na těch pár dnů v nemocnici můžete omezit na nejužší mezizubní kartáček, který používáte nebo zubní nit.

A to je vše :)


Zdroj obrázku [1]:

https://is.muni.cz/th/vw1ac/David_Pelikan_Diplomova_prace.pdf

Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou případech se zuby čistí jednotlivě a

Pigmentace u dospělých a u dětí

Barva zubu nebo pigmentace? Tyto dva pojmy mohou být zaměňovány, ale protože každý z problémů má jinou příčinu, mají také jiné možnosti řešení. Barvu zubu udává složení skloviny a především zuboviny, dál hladkost povrchu a tloušťka skloviny, která překrývá žlutější vrstvu zuboviny. Např. dětské zuby obsahují hodně vody, a tak většinou vídáme zářivé, bílé zoubky. U stálých zubů už tolik vody není, a navíc s věkem vody ubývá a zuby „žloutnou“. Tyto faktory jsou vrozené a běžně neměnné. Barvu zubu pak můžeme upravovat pouze působením na jeho strukturu (profesionálním bělením). Což žádné pasty, ani lampičky nezajistí. Ale o tom jindy. Jako pigmentace označujeme vše, co se na zubech usadí z vnějšího prostředí a má tmavou barvu. Mohou to být potraviny přirozeně barevné (červená řepa, lesní borůvky…), nápoje (typicky červené víno a černá káva, ale také zelený a černý čaj) a hlavně cigarety. Jejich vliv na tvorbu pigmentací ovšem závisí na frekvenci příjmu (pokud sníme řepu 1x za 14 dnů, p

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrostlých