Barva zubu nebo pigmentace?
Tyto dva pojmy mohou být zaměňovány, ale protože každý z problémů má jinou příčinu, mají také jiné možnosti řešení.
Barvu zubu udává složení skloviny a především zuboviny, dál hladkost povrchu a tloušťka skloviny, která překrývá žlutější vrstvu zuboviny. Např.
dětské zuby obsahují hodně vody, a tak většinou vídáme zářivé, bílé zoubky. U stálých
zubů už tolik vody není, a navíc s věkem vody ubývá a zuby „žloutnou“. Tyto
faktory jsou vrozené a běžně neměnné. Barvu zubu pak můžeme upravovat pouze
působením na jeho strukturu (profesionálním bělením). Což žádné pasty, ani lampičky nezajistí. Ale o tom
jindy.
Jako pigmentace označujeme vše,
co se na zubech usadí z vnějšího prostředí a má tmavou barvu. Mohou to být
potraviny přirozeně barevné (červená řepa, lesní borůvky…), nápoje (typicky
červené víno a černá káva, ale také zelený a černý čaj) a hlavně cigarety.
Jejich vliv na tvorbu pigmentací ovšem závisí na frekvenci příjmu (pokud sníme
řepu 1x za 14 dnů, pigmenty se nevytvoří v takové míře, jako když pijeme 4 kávy denně). Pigmenty se také ukládají především do
nevyčištěného plaku. Proto jsou nejčastěji tmavé linie u dásní, které
zvýrazňují nevyčištěnou oblast zubu. To nám může částečně posloužit jako
upozornění, kde je potřeba čistit lépe. Díky tomu, že pigment se na zubu tvoří
z vnějšího prostředí, můžeme ho také poměrně snadno odstranit.
Zubní pasty „pro odstranění pigmentací“
Zubní pasty určené pro kuřáky, na pigmentace nebo s přídavkem „whitening“ obsahují především abraziva, která obrušují povrch zubu. Jejich efekt můžeme přirovnat ke šmirgl papíru. Čím více těchto částic obsahuje (čím vyšší RDA), tím lépe odstraňuje pigment, zubní plak, ale bohužel i samotnou sklovinu, případně zubovinu. Proto je potřeba dávat pozor na složení past a používat je pouze po omezený čas (např. 1 měsíc v roce). Abrazivitu past také významně ovlivňují elektrické kartáčky, které kvůli rychlým pohybům hlavice abrazivitu NÁSOBÍ.
Některé pasty lákají na obsah peroxidu vodíku a jeho bělící účinek.
Legislativou je ale koncentrace peroxidu povolena maximálně na obsah 0,1 %
peroxidu ve volně prodejných prostředcích, při které se nelze bavit o jeho
bělícím účinku na zuby, obzvláště během 1-2 minut používání zubní pasty.
Některé pasty obsahují také enzymy (bromelain, papain), které interagují se
strukturou pigmentu bez toho, aniž by narušovaly zubní strukturu, účinkují ale pouze při dlouhodobém používání a po prvotním očištění zubů od
pigmentací (po profesionální dentální hygieně), kdy je povrchu zubu dobře
očištěn. Jejich účinek zatím ale nebyl potvrzen vědeckými studiemi.
Mezi nejčastější sloučeniny
obsažené v zubních pastách na bělení nebo proti pigmentacím patří sodium
bicarbonate (jedlá soda), hydrated silica (hydratovaný oxid křemičitý), charcoal powder (aktivní uhlí). Tyto všechny sloučeniny jsou abrazivní a s pigmentem odstraňují také části skloviny.
Co dělat s pigmentacemi?
Pokud pigmenty na zubech už máte, ve větší míře a esteticky vám vadí, je vhodné navštívit ordinaci dentální hygieny, kde je dnes už téměř automaticky součástí ošetření tzv. pískování. Pískování slouží jak k odstranění měkkých povlaků ze zubu (plaku), tak i právě pigmentací. Kromě odstranění pigmentu se povrch zubu zaleští, aby se zamezilo opětovnému zapigmentování v krátkém čase. (Pokud jsou ale stále přítomny zdroje pigmentů, zuby bude v budoucnu opět potřeba očistit). Ne vždy je ale možné ze zubu vše odstranit a především ne v jedné návštěvě. Můžete také dostat nějaké tipy, jak předcházet uchycování pigmentů na vašich zubech.
Pigmentace u dětí
Pigment se může vyskytovat i na dočasných, dětských, zubech. Předpokládá se, že jejich vznik je zapříčiněn tzv. chromogenními bateriemi, které metabolizují železo a vznikají tmavé sloučeniny, které ulpívají v nevyčištěném povlaku, který tím obarví. Na zubech jsou pak viditelné linie u krčků zubů nebo mohou zakrývat celé zubní plochy.Čím větší množství bakterií je v ústech, tím více obarvují plak, proto je doporučováno po odstranění těchto pigmentací (nejčastěji na dentální hygieně) upravit skladbu mikroorganismů v dutině ústní např. pomocí ústních probiotik (např. Biogaia ProDentis, Hylodent orální probiotika). Největšího efektu se docílí vycucáním tabletky v ústech bez zapíjení vodou, četnost a konkrétní použití je dáno v návodu na použití.
Výhodou zapigmentovaných zubů je dle výzkumů [1,2] snížení kazivosti zubů. Pravděpodobně dochází díky změně složení bakterií v ústní mikroflóře ke snížení množství kariogenních bakterií, které vznik kazu významně podporují.
Pokud si nejste jisti, jestli na zubech je pigment nebo ne, je vhodné navštívit zubního lékaře, který vyloučí jiné možnosti (jako je zubní kaz, vada zubu apod.).
[1] Elelmi, Y., Mabrouk, R., Masmoudi, F. et al. Black stain and dental caries in primary teeth of Tunisian preschool children. Eur Arch Paediatr Dent 22, 235–240 (2021). https://doi.org/10.1007/s40368-020-00549-3
[2] De Rezende VS, Fonseca-Silva T, Drumond CL, Ramos-Jorge ML, Paiva SM, Vieira-Andrade RG. Do Patients with Extrinsic Black Tooth Stains Have a Lower Dental Caries Experience? A Systematic Review and Meta-Analysis. Caries Res. 2019;53(6):617-627. doi: 10.1159/000500476. Epub 2019 Aug 7. PMID: 31390620.
Komentáře
Okomentovat