Přeskočit na hlavní obsah

Struktury v dutině ústní

Pusa a co v ní najdeme?

Základy pro ústní dutinu a všech struktur v oblasti hlavy se začínají tvořit již mezi 4. až 5. týdnem vývoje plodu. Do 7. týdne se spojují výběžky kostí a vytvářejí budoucí horní patro. V 9. týdnu se odděluje nosní dutina a základy obličejové struktury jsou vytvořené. Pokud z nějakého důvodu nedojde ke spojení některých částí v danou chvíli, v dalším růstu již zůstávají rozdělené. Známý je např. rozštěp rtu, čelisti nebo patra. Většinou je ale vše načasováno s naprostou přesností a v ústech můžeme pozorovat celistvé struktury.1

Vstupní bránu do úst i organismu tvoří rty a tváře. Jsou to svaly z vnější strany pokryty kůží. Z vnitřní strany je tvářová sliznice. Tvářová sliznice navazuje na sliznici kostního výběžku, ve kterém jsou uloženy zuby. Slizniční lem vytvořený kolem zubu nazýváme dáseň.

Ústní sliznice je tvořena dlaždicovým epitelem. Ten je na některých místech uzpůsoben k neustálému obnovování tak, že se od základní vrstvy tvoří nové buňky, které se časem dostávají k povrchu a následně odumírají. Povrchy jsou tak neustále očišťovány a tkáň se může regenerovat (např. kousnutí se do tváře). Obnova buněk trvá u zdravého člověka zhruba 14 dnů.

Ve středu horního i dolního rtu se nachází retní uzdička, směrem k zadním zubům můžeme najít slizniční řasy. Ty jsou podobné uzdičkám, ale bývají menší.

Samotné zuby jsou uložené v kosti alveolárního výběžku horní a dolní čelisti. Tyto prostory a jamky se vytvářejí až se zakládáním zubu a zároveň s jeho vypadnutím zanikají.


Za horními středními řezáky se nachází výběžek sliznice patra, u někoho bývá mohutný, u druhých je téměř nepatrný. Pokud je v tomto místě dáseň zanícená, výběžek bývá nadměrně citlivý a může nápadně vyčnívat.


Po patře směrem dozadu se táhne patrový šev (je to pozůstatek spojení kostí, ze kterých je tvořeno horní patro). Výrazné bývají také slizniční řasy na patře.

Zhruba do oblasti posledních horních zubů mluvíme o tvrdém patře. To má kostěný podklad. Dál přechází v měkké patro a následně sliznici hltanu.

Ústní dutina je od hltanu oddělena patrovými oblouky. Ty ve středu vybíhají do čípku. Ten pomáhá při polykání. V některých jazycích se využívá jeho pohybů pro tvorbu hlásek (typické francouzské „r“).

Krční mandle nacházející se za patrovými oblouky jsou známými pomocníky v primární imunitní reakci organismu při kontaktu s cizorodou látkou.

Za dolními řezáky nacházíme sliznici spodiny dutiny ústní. Tam ústí párové vývody slinných žláz, tedy je to místo, odkud vytéká slina. V této oblasti je také připojena podjazyková uzdička, díky ní je umožněna správná poloha jazyka, polykání a fonace (tvorba hlásek).

Pokud je uzdička přirostlá k jazyku moc velkou částí, může docházet k problémům jako je zhoršená schopnost přisátí se k mateřskému prsu, neschopnost vypláznout jazyk a následně k poruchám ve výslovnosti některých písmenek (l, r). Řeší se poměrně jednoduše – přerušením části uzdičky.

Podstatnou část úst zabírá jazyk. Ten je tvořen svaly. Rozdělujeme ho na kořen, tělo a hrot. Na jeho povrchu jsou umístěny papily, díky nimž vnímáme různé podněty. Chuťové pohárky jsou uložené v papilách a zajišťují nám vnímání různých chutí.

Jazyk má také schopnost obnovy díky svým buňkám. Pokud je tato schopnost přerušena (z důvodu nemoci apod.) dochází k hromadění odumřelých buněk na povrchu a zvýšené přilnavosti mikroorganismů (většinou bakterií) ke sliznici. Objevuje se tak bílý nebo jinak zbarvený povlak jazyka, či zápach z úst.

Celá ústa jsou protkaná hustou sítí cév, nervů a mízního systému. Ty zajišťují zásobení všech buněk krví s živinami a imunitními buňkami. Také se starají o odvod metabolitů a již nepotřebných látek.



1 ŠEDÝ, Jiří. Kompendium stomatologie. Praha: Stanislav Juhaňák - Triton, 2016. s. 25-28. ISBN 978-80-7387-543-5.

Komentáře

Nejoblíbenější články

Solo kartáček

Jak dovést čištění k dokonalosti Solo, single nebo jednosvazkový kartáček. Mnoho názvů a mnoho způsobů použití. Vždy ale platí, že tento kartáček patří do ruky pouze tomu, kdo je svým zubům ochotný věnovat něco navíc a dobře zvládá čištění s klasickým (manuálním či elektrickým) kartáčkem a mezizubním kartáčkem nebo nití. Stavba kartáčku Jednosvazkový kartáček tvoří rukojeť, krček a pracovní část stejně jako u manuálního kartáčku. Nejdůležitější částí jsou vlákna uspořádaná pouze v jednom silném svazku. Vlákna mohou být zaoblená nebo zakončena špičkou a jsou vždy o něco tvrdší, než by měla být vlákna klasického kartáčku. Kvůli tomu se s jednosvazkovým kartáčkem čistí pouze zub, nikoliv dáseň. Způsob použití S jednosvazkovým kartáčkem je potřeba umět zacházet a mít dobře rozvinutou jemnou motoriku, aby byla vyčištěna všechna potřebná místa a zároveň se neubližovalo měkkým ani tvrdým tkáním v ústech. Techniky čištění se popisují dvě. V obou případech se zuby čistí jednotlivě a

Pigmentace u dospělých a u dětí

Barva zubu nebo pigmentace? Tyto dva pojmy mohou být zaměňovány, ale protože každý z problémů má jinou příčinu, mají také jiné možnosti řešení. Barvu zubu udává složení skloviny a především zuboviny, dál hladkost povrchu a tloušťka skloviny, která překrývá žlutější vrstvu zuboviny. Např. dětské zuby obsahují hodně vody, a tak většinou vídáme zářivé, bílé zoubky. U stálých zubů už tolik vody není, a navíc s věkem vody ubývá a zuby „žloutnou“. Tyto faktory jsou vrozené a běžně neměnné. Barvu zubu pak můžeme upravovat pouze působením na jeho strukturu (profesionálním bělením). Což žádné pasty, ani lampičky nezajistí. Ale o tom jindy. Jako pigmentace označujeme vše, co se na zubech usadí z vnějšího prostředí a má tmavou barvu. Mohou to být potraviny přirozeně barevné (červená řepa, lesní borůvky…), nápoje (typicky červené víno a černá káva, ale také zelený a černý čaj) a hlavně cigarety. Jejich vliv na tvorbu pigmentací ovšem závisí na frekvenci příjmu (pokud sníme řepu 1x za 14 dnů, p

Rozštěpy

Rozštěp nebo spíše nesrůst Během vývoje horní čelisti dochází okolo 5. týdne těhotenství ke srůstu dvou kostí, tzv. premaxily a maxily, které pak vytvářejí horní čelist. Pokud nastane chyba, zůstanou kosti oddělené, nesrostou a vzniká rozštěp. Vznik rozštěpů má dodnes nejasnou příčinu , ale předpokládá se společné působení více faktorů jako jsou poruchy výživy, některá léčiva (cytostatika, kortikoidy nebo léky na snížení srážlivosti krve), chemikálie, chronický stres, virová onemocnění, vysoké teploty… . Rozštěp může být omezený pouze na ret, čelist nebo tvrdé až měkké patro a čípek a může být jednostranný či oboustranný. Rozštěp může vznikat i na páteři, ale toto postižení je většinou tak zásadní pro celý organismus, že takový plod nepřežije. Rozštěp páteře je možné včas zjistit i na ultrazvukovém vyšetření a je důvodem pro předčasné ukončení těhotenství. Terapie rozštěpů Volba léčby záleží vždy na konkrétním pracovišti a vadě a spočívá především v sešití přirozeně nesrostlých